×
Кошик Оформити замовлення Продовжити покупки

Відмінність сауни від лазні

Сауни і лазні — це перевірений часом засіб для розслаблення, відновлення сил і зміцнення імунітету. Є чимало любителів попаритися, але у різних людей є різні уподобання. Комусь більше подобається фінська сауна, комусь — руська лазня. Вони найбільш популярні. Є ще турецька лазня, яка за своїм режимом вологості і температури істотно відрізняється і від сауни, і від руської лазні.

В цілому, у фінській сауні найменша вологість. Іноді її трохи підвищують, виплескуючи на розігріту частина невелику порцію води або лікувального розчину, але водяні пари швидко випаровуються завдяки гарній вентиляції парилки.

Співвідношення вологості і температури

Співвідношення вологості і температури в сауні і лазні:

  • Руська лазня. Вологість може коливатися від 20 до 65%, а температура в діапазоні 50-90°C. При меншій вологості температуру в парній роблять більшою, а при більш високій вологості температуру знижують.
  • Фінська сауна. Найбільш сухий тип парної. Вологість не перевищує 5-10%. А температура дуже висока — 70-100°C.
  • Турецька лазня. Має найбільшу вологість — 80-100%. Але найменшу температуру — 40-45°C.

Таке співвідношення вологості і температури пояснюється різним рівнем теплопровідності води і повітря. У повітря теплопровідність дуже низька. Настільки низька, що ця властивість повітря використовують при виготовленні вікон. Прошарок повітря, яка знаходиться між двома стеклами, перешкоджає відтоку тепла з кімнати. Саме тому в фінській сауні можливе підвищення температури до екстремальних 100°C. Така температура при високій вологості була б смертельна. Але оскільки повітря є слабким провідником тепла - таке тепло легше переноситься.

Турецька лазня по своєму режиму вологості — повна протилежність фінській сауні. Температура в ній не перевищує 40-45 °C. Така температура нерідко буває в південних країнах в спекотні дні. Але за рахунок високої вологості тепловіддача збільшується в рази. Пояснюється це тим, що в повітрі знаходиться значна концентрація води у вигляді водяної пари. А оскільки теплопровідність води в рази вище теплопровідності повітря, то тепловіддача має високі значення навіть при температурі в 40 °C. Саме тому в турецьких лазнях встановлюється настільки висока вологість — до 100%.

Руська лазня, таким чином, це проміжний варіант між фінською сауною і турецькою лазнею по своєму водно-температурного режиму.
Тривалість процедур в руській лазні рекомендується не більше 15-20 хвилин. Відпочинок 5-10 хвилин. Число заходів - 2-3 рази. У сауні час процедур рекомендується менше — 5-10 хвилин. А відпочинок більше — 40 хвилин. Число заходів — 2-3 рази. Звичайно ж, ці рекомендації загальні. Кожна людина повинна керуватися власними відчуттями. При появі дискомфорту слід процедуру припинити. Людям з хронічними хворобами час процедур і температурний режим краще підбирати після консультації з лікарем.

У турецькій лазні через низькі температури можна перебувати по кілька годин. Іноді цілий день при відсутності дискомфорту і протипоказань. Як було згадано вище, режим турецької лазні нагадує температурний режим в спекотний день.

Конструкція лазень і саун

Руська лазня

Руська лазня, традиційно, це окрема будівля. Ідеальний матеріал для будівництва — деревина хвойних порід. Будова складається з двох приміщень — передбанника і власне парної. У передбаннику знаходиться роздягальня, лавочки для відпочинку та охолодження (хоча для цього деякі любителі російської лазні вибігають на вулицю і обтираются снігом). Також в передбаннику знаходяться дверцята дров'яної печі.

Корпус печі знаходиться в парній, де розігріває приміщення. Для того, щоб довше утримати тепло, раніше використовувалися камені, які знаходилися в печі. Зараз найчастіше для цього використовують котел з водою. У парній миються, паряться і проводять більшу частину часу.

Фінська сауна

Може будуватися як у вигляді окремої будови, так і у вигляді прибудови до будинку. Нерідко сауни облаштовують в підвальних приміщеннях. У сауни на відміну від російської лазні є ще душова. Парна сауни має менший розмір, ніж у лазні. Тому що час процедури в сауні менший. Крім того, менше приміщення швидше прогрівається і вимагає менше дров для підтримки температури. Передбанник в сауні більше, ніж в російській лазні. Це пов'язано з тим, що перерви між заходами в сауну більш тривалі - не менше 40 хвилин. І такий більш тривалий час дозвілля краще проводити в більшому приміщенні.

Ще одна відмінність сауни — хороша система вентиляції, яка необхідна через високі температури в парній та через її невеликий обсяг. Якщо сауну виготовляють з деревини, то для цього, на відміну від лазні, не підходять багато хвойних порід. Вони при високих температурах активно виділяють смоли, які у великій концентрації можуть бути шкідливі для здоров'я.

Турецька лазня

Турецька лазня — найбільш складна і витратна парна. Її практично неможливо встановити десь в приватному секторі. Турецька лазня являє собою цілий будівельний комплекс з кількома приміщеннями. Підлога, лежаки, стіни обігріваються за допомогою цілої системи опалювальних труб. Але і це ще не все. Котли для підігріву води мають спеціальну конструкцію, завдяки якій не тільки обігрівають приміщення, а й виробляють пар, що підтримує вологість повітря, близьку до максимальної. Ця пара подається в приміщення за спеціальною системою повітропроводів.

Приміщення в турецькій лазні досить великі, з високими стелями, часто куполоподібної форми. Великий об’єм приміщень необхідний для нормального самопочуття в умовах підвищеної вологості. А куполоподібні стелі сприяють стіканню конденсату, який утворюється в умовах підвищеної вологості. Все це доповнюють кілька басейнів з водою різних температур для купання.
Особливості процедур в лазнях і саунах.

У руській лазні традиційно використовується березовий віник для процедур. Листя берези виділяють корисні для здоров'я ефірні смоли. Ще віник є ефективним масажним засобом. У фінських саунах також використовуються ефірні масла, які розбризкують над камінням для створення аромату. У хамамах, турецьких лазнях обов'язковими процедурами є масаж, купання, обгортання і т.д.

Незважаючи на такі відмінності, всі види парних мають яскраво виражений відновлюючий і оздоровчий вплив на організм людини. У всіх парних використовується корисне поєднання тепла і водних процедур.